Тиждень профілактики сексуального насильства над дітьми

За матеріалами міжнародної благодійної організації "Служба порятунку дітей", до до Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації і сексуального насильства, з метою навчити учнів початкової школи розпізнавати та уникати небезпечних ситуацій, зокрема тих, що можуть призвести до сексуального насильства, було проведено ряд заходів з учнями початкової школи.

Школярі вчились визначати коло людей, яким можна довіряти, переглянули серію відео захисту дітей від сексуального насильства, зокрема "Безпені і небезпечні дотики", "Розкажи дорослому", "Мій сусід", "Кричи, біжи, розкажи!", "Безпечна поведінка з незнайомцями" . Дітям було запропоновано розфарбовки з героями мультфільмів, які вони переглянули і обговорили правила безпеки

1клас
ПЕРЕГЛЯД ВІДЕО МУЛЬФІЛЬМІВ
захисту дітей від сексуального насильства

/Files/images/_psiholog/1клас 2.jpg /Files/images/_psiholog/1клас1.jpg

2 КЛАС
Розфарбовки за героями мультфільмів МБО .
ОБГОВОРЕННЯ ПРАВИЛ ЗАХИСТУ
від сексуального насильства

/Files/images/_psiholog/2клас1.jpg

3 КЛАС
Вправа "Люди, яким я довіряю..."

/Files/images/_psiholog/3клас1.jpg

4 КЛАС
ТЕАТРАЛІЗОВАНІ ІГРИ та СИТУАЦІЇ НЕБЕЗПЕКИ
(розігрування учнями)


/Files/images/_psiholog/4клас 1.jpg

НАВЧІТЬ ДИТИНУ ЗАХИЩАТИСЯ!

ШАНОВНІ БАТЬКИ і просто ДОРОСЛІ!
Останнім часом зростає кількість випадків сексуального насильства над дітьми. Всупереч поширеній думці про те, що насильниками частіше є не незнайомці, а родичі й люди, яких дитина знає і яким довіряє, тому сексуальне насильство в сім’ї є найбільш прихованою, латентною формою насильства. Іноді діти просто не знають іншого ставлення до себе, а тому вважають подібне відношення та дії нормою. Дуже важливо, аби дітям не доводилося захищатися самостійно.

Як говорити з дитиною про насильство

Кожна п’ята дитина в Європі стає жертвою сексуального насильства. У 70-85% випадків насильник – людина, яку дитина знає та якій довіряє. Про це свідчать даніпроекту Ради Європи “Один із п’яти”.

Психологи кажуть, що зазвичай дитячий страх говорити з дорослими про насильство породжується з інших страхів. Діти можуть боятись, що дорослі сваритимуть їх, не повірять, скажуть “Сама/сам винний(а)”, або не хочуть засмутити дорослих. Втім, головна причина страху в тому, що дорослі ніколи до цього не говорили з дітьми про сексуальну безпеку.
“Нова українська школа” розібрались, як говорити з дітьми про сексуальну безпеку, особисті кордони та насилля і що для цього потрібно. Відео та матеріали з цієї публікації будуть корисними для батьків, класних керівників, вчителів етики, біології та англійської мови (тему можна інтегрувати в навчання, бо більшість відео – англійською).

З ЧОГО ПОЧАТИ

Секс-педагог і автор програм із сексуальної грамотності для дорослих і підлітків Юлія Ярмоленко у своємублозі “Сексінфорія”радить починати з пояснення дитині, що таке власні кордони.
Щодо цього Рада Європи опублікувала 30-секундний мультфільм, який можна дивитися з дітьми від двох років.

wym-1637324373760

Також проект “Один із п’яти” розробив “Правило нижньої білизни” для пояснення дітям від двох років. Воно полягає в тому, що інші люди не повинні торкатися тих частин тіла дитини, які зазвичай прикриті білизною. І діти не повинні торкатися інших людей у цих місцях.

Пояснення складається з п’яти правил абревіатури PANTS (труси):

 • P – “Private are private” (Приватне – це приватне).Інтимні частини тіла – твоя власність.
 • A – “Always remember your body belongs to you” (Завжди пам’ятай: твоє тіло належить тільки тобі).Йдеться про те, що дитина може відмовитися від дружнього поцілунку чи обіймів будь-якої людини, якщо вона цього не хоче. Треба вчити дитину говорити “ні”.
 • N – “No means no” (“Ні”, значить “ні”).Треба пояснити дитині, що погано, якщо хтось розглядає її статеві органи. Навіть лікарі повинні робити це в присутності батьків.
 • T – “Talk about secrets that upset you” (Говори відкрито про секрети, які тебе засмучують).Дорослі повинні створювати дружню атмосферу, аби діти ділились з ними таємницями.
 • S – “Speak up, someone can help” (Розкажи все як є – хтось допоможе тобі).

Юлія Ярмоленко додаєдва правила, яких повинні дотримуватись батьки:

 1. Стукати до кімнати, де перебуває дитина, бо так дорослі показують, що поважають право на приватність дитини;
 2. Не допускати нормалізацію насильства, бо зазвичай діти батьків, які чинять домашнє насильство, самі стають насильниками або жертвами.

Детальніше про те, як пояснити дітям “Правило нижньої білизни”, можна прочитатитут. Дізнатися більше про те, що таке домашнє насильство та як з ним боротися, можна з освітнього курсу“Дім (не)безпеки” від “EdEra”.
У 3-5 років психологи радять навчити дітей вживати коректні назви чоловічих та жіночих геніталій – “пеніс” і “вульва”. В одному зі своїхматеріалівЮлія Ярмоленко згадує секс-педагога з Торонто Ліби Спрінг, яка розповідала історію жінки, яка зазнала сексуального насильства в дитинстві.
Тоді єдиним словом, яке вона знала для позначення жіночих геніталій, було “печиво”. Коли вона намагалася розповісти вчительці про те, що хтось хоче її печиво, почула відповідь: треба ділитися. І насильство продовжувалося.

ЩО РОБИТИ, КОЛИ ДИТИНІ 6-9 РОКІВ

Секс-педагоги радять пояснити 6-7-річній дитині, хто такі ексгібіціоністи(люди, які демонструють свої статеві органи – ред.)і як на них реагувати. Дитина в цьому віці йде до 1 класу, а значить можливість зустрітися з такою людиною зростає.
Зазвичай ексгібіціоністи намагаються домогтися бурхливої реакції: збентеження, страху, цікавості. Тому дитині треба пояснити, що варто ігнорувати ексгібіціоніста і швидше рухатись до людного місця.
Юлія Ярмоленко радить пояснити, що треба бігти з криками“Пожежа!”в бік інших людей, якщо чоловік наближається або намагається заговорити. Молодшим школярам краще ходити удвох-утрьох. За словами сексолога, жертвами ексгібіціоністів найчастіше стають дівчата у віці до 12 років.Також у віці 6-9 років на уроках, присвячених сексуальній грамотності, виховних годинах або англійській мові, а також вдома можна показувати мультфільми анімаційної компанії“Blue Seat Studios”.Розробники пояснюють, що таке “згода”, за допомогою мультфільмів. Цим мультфільмом можна пояснити, чому людина вирішує, що робити зі своїм тілом і чому говорить “ні”.

https://youtu.be/h3nhM9UlJjc

Більше мультфільмів до теми можна знайти запосиланням.
У 7-9 років психологи радять говорити з дітьми про фроттерістів(люди, які відчувають задоволення, коли труться геніталіями об інших – ред.). Зазвичай це буває в людних місцях, найчастіше – у громадському транспорті.
Треба пояснити дитині, що вона має відійти від цієї людини. Можна також вийти на зупинці й почекати наступного транспорту або обернутися та голосно сказати:“Припиніть мене торкатися”. Часто інші пасажири заступаються за дітей.

ЯК РОЗМОВЛЯТИ З ДИТИНОЮ, КОЛИ ЇЙ 9-17 РОКІВ

У 9-11 років з дітьми можна говорити про зґвалтування. У цьому віці варто повторити, чим згода відрізняється від незгоди. Можна подивитись мультфільм “Чай і згода” від Еммеліни Мей та анімаційної компанії Blue Seat Studios.

У відео йдеться про те, як людина може відмовлятися від сексу на прикладі чаю. Якщо ви зробили чай іншій людині, це не означає, що вона мусить його обов’язково випити, якщо ж людина пила з вами чай у п’ятницю, то це не означає, що вона дає згоду пити його з вами щодня.

https://youtu.be/gw-O_LHSn8g

На думку фахівця із сексуальної освіти в США Дебри Хаффнер,коли дитині 12-18 років, вчителям та батькам варто обговорити з нею такі питання:

 • побачення (де можуть відбуватись, що допустимо, а що ні);
 • утримання від статевих контактів (пояснити, що стриманість – це не шкідливо і не небезпечно для здоров’я);
 • контрацепція, презервативи (чому презервативи – найкращий спосіб контрацепції, а вікових обмежень для покупки кондомів немає);
 • межі сексуальних відносин (як ставити сексуальні кордони; чому зупинити секс можна в будь-який момент; як згода на секс не означає згоду на все; як реагувати на чуже “ні” і говорити своє);
 • ВІЛ/СНІД (способи передачі, як себе захистити, чому важливо проходити тестування щороку);
 • сексуальні домагання (що робити, якщо тебе примушують до чогось, домагаються, роблять непристойні пропозиції, торкаються без згоди);
 • зґвалтування на побаченні (інструкція, що робити, якщо таке сталося);
 • що робити, якщо дівчина думає, що вагітна.

ЩО ПОЧИТАТИ ДІТЯМ ПРО СЕКСУАЛЬНІ КОРДОНИ ТА СЕКСУАЛЬНІСТЬ

Дітям можна також порадити книжку, залежно від віку та потреб, яка б задовільняла інтерес та застерігала.

Для 2-10 років:

 • “Моє дивовижне тіло”, Рут Мартін, Аллан Сандерс (2-3 роки);
 • “Хто ховався в маминому животі”, видавництво “Веско” (3-5 років);
 • “Малечі про інтимні речі”, Юлія Ярмоленко (4-9 років);
 • “Не в капусті й не лелека”, Анна Герцог, Жоэль Турлоніас (2-8 років);
 • “Майя та її мами”, Лариса Денисенко, Марія Фоя (4-10 років);
 • “Відверта розмова про “це” (5-10 років);
 • “Звідки я взявся? Правдиві відповіді на “незручні” запитання”, Хосе Р. Діас Морфа, Катерина Марассі Кандія, Пілар Мігальон Лопесоса, Мерседес Палоп Ботелья (5-10 років);
 • “Велика книга почуттів”, Ґжеґож Касдепке (4-10 років);
 • “Мія дорослішає” і “Бруно дорослішає”, Моніка Пейткс (8-10 років);
 • “Як я дорослішаю”, Аніта Найк, Філ Вілкінсон (7-12 років);
 • “Книжка, яка нарешті пояснить тобі геть усе про дівчаток і хлопчиків”, Франсуаза Буше (9-13 років);

Книжки для 10-18 років:

 • “Бути мною”, Анна Хьоглунд (10-14 років);
 • “Підліткам про важливе. Просто й доступно”, Юлія Ярмоленко, Марина Діденко (10-18 років);
 • “#Я не боюсь сказати”, Настя Мельниченко (10+);
 • “SEX. Наука в коміксах”, Ларрі Гонік (16+);
 • “Приховане диво. Вся правда про анатомію жінки” (14-18 років);
Кiлькiсть переглядiв: 547

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.